Skip to content

34 Fourth AvenueLavallette, NJ 08735

Built 2009

Last Sale Price
$1,676,000
Last Sale Date
Oct 25, 2016

Property Information

Block907
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class17
Description3F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage4,020
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$758,000
61%
Improvement Value:$475,300
39%
Total Assessment$1,233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,458+5.2%
2024$21,348+10.2%
2023$19,376+0.4%
2022$19,291+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,676,000

From:

To:

Sq Ft4,020DeedBook 16576, Page 689Recorded11/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

SaleMulti
$895,000
DeedBook 13802, Page 918