Skip to content

26 Fourth AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1950

Last Sale Price
$2
Last Sale Date
Nov 3, 2010

Property Information

Block907
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class45
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage864
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$722,000
95%
Improvement Value:$34,800
5%
Total Assessment$756,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,781+5.2%
2024$13,100+16.0%
2023$11,290+0.4%
2022$11,240+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950