Skip to content

3652 Ocean TerraceLavallette, NJ 08735

Built 2019

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Oct 20, 2016

Property Information

Block911
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class19
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,174
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,665,000
69%
Improvement Value:$748,000
31%
Total Assessment$2,413,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,941+5.2%
2024$41,769+26.6%
2023$32,996+0.4%
2022$32,851+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft2,174DeedBook 16562, Page 1013Recorded11/4/2016

Property Sale

SaleMulti
$1,675,000
DeedBook 13373, Page 449