Skip to content

125 Third AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1959

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jul 7, 2023

Property Information

Block912
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,352
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$428,000
65%
Improvement Value:$229,900
35%
Total Assessment$657,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,420+5.2%
2024$14,658+49.8%
2023$9,785+0.4%
2022$9,742+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$670,000
Sq Ft2,352DeedBook 19437, Page 1332Recorded7/21/2023

Property Sale

SaleMulti
$146,000
DeedBook 5440, Page 509

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 3897, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1959