Skip to content

270 Harbor CourtLavallette, NJ 08735

Built 1940

Last Sale Price
$1,175,000
Last Sale Date
Jul 15, 2009

Property Information

Block881
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9801

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,918
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$825,000
65%
Improvement Value:$434,700
35%
Total Assessment$1,259,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,939+5.2%
2024$21,805+4.7%
2023$20,827+0.4%
2022$20,735+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,175,000
DeedBook 14362, Page 870

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 3937, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1940