Skip to content

3245 Route 35 N.B.Lavallette, NJ 08735

Built 1950
Commercial
Sheriff Sale Eligible

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 19, 2018

Property Information

Block934
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage5,400
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
49%
Improvement Value:$444,000
51%
Total Assessment$864,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,733+5.2%
2024$14,956-0.5%
2023$15,030+0.4%
2022$14,964+4.5%
Property History
Sales3Foreclosures2

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft5,400DeedBook 17039, Page 1811Recorded3/1/2018

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 13216, Page 1420

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 11069, Page 1345

Property Built

Built

Year Built: 1950