Skip to content

120 Kittiwake AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1968
Commercial
Sheriff Sale Eligible

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jan 19, 2018

Property Information

Block934
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage8,073
Acreage1.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,170,000
60%
Improvement Value:$776,200
40%
Total Assessment$1,946,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,440+5.2%
2024$33,689-3.9%
2023$35,070+0.4%
2022$34,916+4.5%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft8,073DeedBook 17039, Page 1801Recorded3/1/2018

Property Sale

Sale
$3,350,000
DeedBook 11406, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1968