Skip to content

3208 Seacrest DriveLavallette, NJ 08735

Built 1953

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Apr 24, 2024

Property Information

Block940
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningRB3
Sq Footage1,040
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,245,000
94%
Improvement Value:$79,300
6%
Total Assessment$1,324,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,116+5.2%
2024$22,924+4.6%
2023$21,909+0.4%
2022$21,813+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,500,000
Sq Ft1,040DeedBook 19669, Page 678Recorded4/30/2024

Property Built

Built

Year Built: 1953