Skip to content

3224 Seacrest DriveLavallette, NJ 08735

Built 1970

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 29, 1991

Property Information

Block940
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningRB3
Sq Footage1,040
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,245,000
93%
Improvement Value:$88,100
7%
Total Assessment$1,333,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,276+5.2%
2024$23,076+7.7%
2023$21,435+0.4%
2022$21,341+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 4921, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1970