Skip to content

3204 Seacrest DriveLavallette, NJ 08735

Built 1955

Last Sale Price
$1,075,000
Last Sale Date
Sep 4, 2015

Property Information

Block940
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class15
Description1F
Dwellings1
ZoningRB3
Sq Footage1,040
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,245,000
94%
Improvement Value:$73,000
6%
Total Assessment$1,318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,001+5.2%
2024$22,815+4.7%
2023$21,788+0.4%
2022$21,693+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,075,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 16195, Page 204Recorded9/22/2015

Property Built

Built

Year Built: 1955