Skip to content

2072 Bay BlvdSeaside Heights, NJ 08751

Built 1955

Last Sale Date
Nov 23, 2015

Property Information

Block979
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,024
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
59%
Improvement Value:$188,900
41%
Total Assessment$463,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,448+5.2%
2024$8,030+15.4%
2023$6,961+0.4%
2022$6,931+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 16249, Page 716

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 16249, Page 716Recorded11/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1955