Skip to content

316 First AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2006

Property Information

Block979
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class19
Description2.5F2G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,580
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
36%
Improvement Value:$495,300
64%
Total Assessment$770,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,027+5.2%
2024$13,334+10.3%
2023$12,084+0.4%
2022$12,031+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008