Skip to content

2057 Baltimore AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2024

Property Information

Block980
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,404
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
47%
Improvement Value:$273,000
53%
Total Assessment$518,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,433+5.2%
2024$8,967+4.0%
2023$8,622+0.4%
2022$8,584+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 3614, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1951