Skip to content

107 First AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1958

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Mar 26, 2012

Property Information

Block991
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage640
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
64%
Improvement Value:$136,900
36%
Total Assessment$381,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,954+5.2%
2024$6,611+18.3%
2023$5,589+0.4%
2022$5,564+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 15167, Page 1907

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5543, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1958