Skip to content

105 First AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2016

Property Information

Block991
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class16
Description1CB
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,179
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
61%
Improvement Value:$156,200
39%
Total Assessment$401,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,306+5.2%
2024$6,945+16.2%
2023$5,977+0.4%
2022$5,951+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,600
DeedBook 4593, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1954