Skip to content

2033 Route 35 N.B.-Unit 4Seaside Heights, NJ 08751

Built 2016

Last Sale Price
$397,500
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block991
Lot1
QualifierC0104
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class37
Description1F
Dwellings1
ZoningGBMF
Sq Footage912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
64%
Improvement Value:$151,800
36%
Total Assessment$421,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,681+5.2%
2024$7,301+15.9%
2023$6,298+0.4%
2022$6,270+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$397,500
Sq Ft912DeedBook 18155, Page 1219Recorded11/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 2016