Skip to content

309 Second AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block994
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage849
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
77%
Improvement Value:$84,300
23%
Total Assessment$359,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,543+5.2%
2024$6,219+3.5%
2023$6,007+0.4%
2022$5,981+9.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952