Skip to content

305 Second AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2016

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Dec 7, 2016

Property Information

Block994
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,080
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
34%
Improvement Value:$472,400
66%
Total Assessment$717,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,064+5.2%
2024$12,418+21.0%
2023$10,260+0.4%
2022$10,215+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 16606, Page 1015Recorded12/20/2016

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 16343, Page 334Recorded3/17/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 15570, Page 983Recorded7/1/2013

Property Sale

SaleMulti
$22,500
DeedBook 3775, Page 424