Skip to content

2023 Baltimore AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1988

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Aug 14, 1987

Property Information

Block995
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,632
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
46%
Improvement Value:$304,600
54%
Total Assessment$559,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,190+5.2%
2024$9,687+27.7%
2023$7,588+0.4%
2022$7,554+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4585, Page 630