Skip to content

221 Second AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1974

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Nov 3, 2003

Property Information

Block995
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,512
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
44%
Improvement Value:$307,900
56%
Total Assessment$552,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,068+5.2%
2024$9,571+46.4%
2023$6,538+0.4%
2022$6,509+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$390,000
DeedBook 11840, Page 1575

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 5574, Page 577

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 4696, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1974