Skip to content

2016 Washington AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2014

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jan 11, 2024

Property Information

Block995
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,988
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
40%
Improvement Value:$361,200
60%
Total Assessment$606,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,145+5.2%
2024$9,643+5.1%
2023$9,173+0.4%
2022$9,133+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
Sq Ft1,988DeedBook 19607, Page 1282Recorded2/15/2024

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft2,016DeedBook 17082, Page 126Recorded4/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

SaleMulti
$492,000
DeedBook 13567, Page 1376