Skip to content

735 Farmingdale RoadJackson, NJ 08527

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2013

Property Information

Block1004
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1.5SFDG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage3,565
Acreage2.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$281,000
29%
Improvement Value:$699,500
71%
Total Assessment$980,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,816+3.9%
2024$12,329+4.0%
2023$11,852+1.4%
2022$11,688+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$587,500
DeedBook 14115, Page 1616

Property Sale

Sale
$372,500
DeedBook 12075, Page 1476

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 10740, Page 1607

Property Built

Built

Year Built: 1945