Skip to content

825 Farmingdale RoadJackson, NJ 08527

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2020

Property Information

Block1004
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1.5SFF1UG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,144
Acreage6.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,600
46%
Improvement Value:$458,800
54%
Total Assessment$849,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,610+3.9%
2024$12,132+4.0%
2023$11,662+1.4%
2022$11,501+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 5076, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1939