Skip to content

19 Peach Tree StreetJackson, NJ 08527

Built 1999

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Jan 10, 2000

Property Information

Block11602
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class17
Description2SFL2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,204
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,400
39%
Improvement Value:$532,900
61%
Total Assessment$879,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,017+3.5%
2024$10,646+3.2%
2023$10,312+1.3%
2022$10,176+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 10026, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1999