Skip to content

61 Cassville RoadJackson, NJ 08527

Built 1948

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block11602
Lot73
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage970
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,600
33%
Improvement Value:$280,900
67%
Total Assessment$421,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,082+3.5%
2024$4,911+3.2%
2023$4,757+1.3%
2022$4,694+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 18892, Page 544Recorded2/2/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1948