Skip to content

117 Manhattan StreetJackson, NJ 08527

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Dec 24, 2025

Property Information

Block13001
Lot56
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class17
Description2SF21AG
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,712
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$234,400
45%
Improvement Value:$286,600
55%
Total Assessment$521,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,448+4.0%
2024$6,203+4.0%
2023$5,963+1.4%
2022$5,880+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000
Sq Ft1,712DeedBook 20245, Page 1908Recorded1/2/2026

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,712DeedBook 18990, Page 1092Recorded4/12/2022

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 17310, Page 1070Recorded11/26/2018

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 15736, Page 370Recorded1/30/2014

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4756, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 1959