Skip to content

30 Birmingham DriveJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 6, 2022

Property Information

Block13002
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,278
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
62%
Improvement Value:$190,300
38%
Total Assessment$496,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,766+4.0%
2024$5,547+4.0%
2023$5,332+1.4%
2022$5,258+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,278DeedBook 19249, Page 1349Recorded12/13/2022

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 15404, Page 1414

Property Built

Built

Year Built: 1972