Skip to content

516 Brewers Bridge RoadJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block7601
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,300
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,700
55%
Improvement Value:$256,100
45%
Total Assessment$565,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,823+3.9%
2024$6,564+4.0%
2023$6,310+1.4%
2022$6,223+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,300DeedBook 18950, Page 951Recorded3/15/2022

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 15620, Page 84Recorded8/21/2013

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 12918, Page 158

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4667, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1972