Skip to content

32 Birmingham DriveJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block13002
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,021
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
46%
Improvement Value:$361,000
54%
Total Assessment$667,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,291+3.9%
2024$7,014+6.6%
2023$6,581+1.4%
2022$6,490+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,021DeedBook 16575, Page 558Recorded11/18/2016

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5176, Page 713

Property Built

Built

Year Built: 1972