Skip to content

20 Chelsea RoadJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block13102
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description2SFS
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,057
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
40%
Improvement Value:$459,100
60%
Total Assessment$765,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,573+3.9%
2024$9,209+37.9%
2023$6,680+1.4%
2022$6,587+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,057DeedBook 17494, Page 972Recorded6/6/2019

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 11666, Page 1422

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4930, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1970