Skip to content

28 Chelsea RoadJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block13102
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,084
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
46%
Improvement Value:$366,400
54%
Total Assessment$672,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,412+4.0%
2024$7,130+4.0%
2023$6,854+1.4%
2022$6,760+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,084DeedBook 18762, Page 1144Recorded11/5/2021

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 5569, Page 113

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5388, Page 263

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4859, Page 981

Property Built

Built

Year Built: 1970