Skip to content

51 Chelsea RoadJackson, NJ 08527

Built 1971

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 26, 2016

Property Information

Block13103
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,948
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,900
54%
Improvement Value:$245,400
46%
Total Assessment$537,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,075+3.9%
2024$6,806+4.0%
2023$6,543+1.4%
2022$6,452+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,948DeedBook 16560, Page 416Recorded11/2/2016

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5542, Page 517

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5146, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1971