Skip to content

33 Buckingham DriveJackson, NJ 08527

Built 1969

Last Sale Price
$536,000
Last Sale Date
Jan 5, 2022

Property Information

Block13103
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,824
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,200
55%
Improvement Value:$238,000
45%
Total Assessment$532,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,456+4.0%
2024$7,172+4.0%
2023$6,895+1.4%
2022$6,800+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$536,000
Sq Ft1,824DeedBook 18863, Page 1843Recorded1/12/2022

Property Sale

Sale
$181,900
DeedBook 10471, Page 1504

Property Sale

Sale
$113,900
DeedBook 5019, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1969