Skip to content

49 Chelsea RoadJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Price
$438,000
Last Sale Date
Aug 17, 2020

Property Information

Block13103
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,596
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,900
49%
Improvement Value:$302,400
51%
Total Assessment$594,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,491+11.1%
2024$6,746+4.0%
2023$6,484+1.4%
2022$6,395+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$438,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 18016, Page 1836Recorded8/20/2020

Property Sale

Sale
$337,500

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 16549, Page 180Recorded10/24/2016

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 10689, Page 665

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5367, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1972