Skip to content

45 Chelsea RoadJackson, NJ 08527

Built 1962

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 17, 2022

Property Information

Block13103
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,360
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,900
48%
Improvement Value:$317,700
52%
Total Assessment$609,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,423+4.0%
2024$7,141+4.0%
2023$6,864+1.4%
2022$6,770+1.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,360DeedBook 18929, Page 377Recorded3/1/2022

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 16735, Page 1727Recorded5/12/2017

Property Sale

Sale
$118,443
DeedBook 11760, Page 1935

Property Sale

Sale
$1,097,629
DeedBook 5756, Page 974

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5279, Page 597

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4716, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1962