Skip to content

63 Buckingham DriveJackson, NJ 08527

Built 1962

Last Sale Price
$699,000
Last Sale Date
Sep 10, 2024

Property Information

Block13101
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,192
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
43%
Improvement Value:$406,800
57%
Total Assessment$713,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,230+4.1%
2024$6,946+4.2%
2023$6,668+1.5%
2022$6,572+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$699,000
Sq Ft2,192DeedBook 19794, Page 1806Recorded9/18/2024

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft2,192DeedBook 19675, Page 479Recorded5/7/2024

Property Built

Built

Year Built: 1962