Skip to content

74 Buckingham DriveJackson, NJ 08527

Built 1969

Last Sale Price
$313,000
Last Sale Date
Oct 19, 2018

Property Information

Block13203
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,730
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,700
54%
Improvement Value:$265,500
46%
Total Assessment$575,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,141+4.0%
2024$6,869+4.0%
2023$6,604+1.4%
2022$6,512+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$313,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 17284, Page 1369Recorded10/30/2018

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 15871, Page 46Recorded8/14/2014

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4828, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1969