Skip to content

1 Liverpool CourtJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Mar 26, 2024

Property Information

Block13105
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,184
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,600
58%
Improvement Value:$226,400
42%
Total Assessment$539,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,256+3.9%
2024$6,018+4.0%
2023$5,785+6.0%
2022$5,455+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000
Sq Ft1,184DeedBook 19642, Page 653Recorded3/27/2024

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,184DeedBook 17757, Page 231Recorded1/17/2020

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4776, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1970