Skip to content

20 Winchester DriveJackson, NJ 08527

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block13102
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page131

Building Details

Building Class17
Description1SFRUAG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,278
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,300
59%
Improvement Value:$215,900
41%
Total Assessment$522,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,944+4.0%
2024$5,718+4.0%
2023$5,497+1.4%
2022$5,421+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft1,278DeedBook 19908, Page 882Recorded1/22/2025

Property Built

Built

Year Built: 1972