Skip to content

18 Oxford RoadJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Date
Feb 4, 2009

Property Information

Block13201
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class17
Description1SFR1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,696
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
55%
Improvement Value:$251,500
45%
Total Assessment$557,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,793+4.0%
2024$6,535+4.0%
2023$6,282+1.4%
2022$6,195+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972