Skip to content

7 Oxford RoadJackson, NJ 08527

Built 1969

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Feb 21, 2017

Property Information

Block13202
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,347
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,300
47%
Improvement Value:$354,600
53%
Total Assessment$672,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,179+4.0%
2024$7,868+4.0%
2023$7,564+1.4%
2022$7,459+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,347DeedBook 16669, Page 416Recorded2/27/2017

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 15030, Page 833

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5380, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1969