Skip to content

99 Buckingham DriveJackson, NJ 08527

Built 1972

Last Sale Date
Feb 4, 2009

Property Information

Block13202
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,746
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$306,300
59%
Improvement Value:$213,600
41%
Total Assessment$519,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,571+3.9%
2024$6,321+4.0%
2023$6,077+1.4%
2022$5,993+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972