Skip to content

23 Yorkshire DriveJackson, NJ 08527

Built 1970

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block14501
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,746
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,200
51%
Improvement Value:$297,200
49%
Total Assessment$606,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,204+4.0%
2024$6,930+2.6%
2023$6,756+1.4%
2022$6,662+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft1,746DeedBook 18652, Page 104Recorded8/27/2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,746DeedBook 16662, Page 1878Recorded2/17/2017

Property Sale

Sale
$334,000
DeedBook 14607, Page 130

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 11175, Page 1853

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5606, Page 988

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5126, Page 675

Property Built

Built

Year Built: 1970