Skip to content

94 Buckingham DriveJackson, NJ 08527

Built 1965

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 17, 2020

Property Information

Block13203
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,970
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,300
48%
Improvement Value:$329,700
52%
Total Assessment$637,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,855+10.4%
2024$8,024+4.0%
2023$7,713+10.3%
2022$6,994+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,970DeedBook 18233, Page 526Recorded12/30/2020

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,970DeedBook 15838, Page 1423Recorded7/1/2014

Property Sale

Sale
$184,000

From:

To:

Sq Ft1,970DeedBook 15590, Page 1765Recorded7/23/2013

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5506, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 1965