Skip to content

86 Buckingham DriveJackson, NJ 08527

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$664,900
Last Sale Date
Aug 21, 2025

Property Information

Block13203
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page132

Building Details

Building Class17
Description2SF22AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,005
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,800
53%
Improvement Value:$277,000
47%
Total Assessment$583,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,039+3.9%
2024$6,772+5.7%
2023$6,406+1.4%
2022$6,317+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$664,900
Sq Ft2,005DeedBook 20112, Page 1407Recorded8/25/2025

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 16583, Page 241Recorded11/29/2016

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 15820, Page 1698Recorded6/6/2014

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 11291, Page 1517

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 5097, Page 480

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4598, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1972