Skip to content

348 New Central AvenueLakewood, NJ 08701

Built 1988

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Feb 16, 2023

Property Information

Block13701
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage6,681
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,500
38%
Improvement Value:$491,500
62%
Total Assessment$791,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,868-57.5%
2024$20,888+160.7%
2023$8,013+1.3%
2022$7,907+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft6,681DeedBook 19306, Page 155Recorded2/21/2023

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,827DeedBook 16216, Page 926Recorded10/15/2015

Property Sale

Sale
$24,800
DeedBook 13052, Page 1897

Property Built

Built

Year Built: 1988