Skip to content

445 Brewers Bridge RoadJackson, NJ 08527

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2024

Property Information

Block13301
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page133

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage7,124
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,000
57%
Improvement Value:$243,000
43%
Total Assessment$566,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,924+3.9%
2024$5,700+4.0%
2023$5,479+1.4%
2022$5,403+1.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,016DeedBook 18089, Page 920Recorded10/6/2020

Property Sale

Sale
$231,000

From:

To:

Sq Ft1,016DeedBook 16833, Page 1329Recorded8/10/2017

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 14445, Page 1271

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 11239, Page 1772

Property Built

Built

Year Built: 1976