Skip to content

332 New Central AvenueLakewood, NJ 08701

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2021

Property Information

Block13701
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,318
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,900
52%
Improvement Value:$279,100
48%
Total Assessment$581,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,918+3.5%
2024$6,685+3.2%
2023$6,475+1.3%
2022$6,390+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,636

From:

To:

Sq Ft1,318DeedBook 16421, Page 377Recorded6/15/2016

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,318DeedBook 15966, Page 1655Recorded12/19/2014

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 5633, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1998