Skip to content

3 Tudor CourtJackson, NJ 08527

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2025

Property Information

Block14604
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class17
Description1SFR2AG
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage1,420
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,300
32%
Improvement Value:$244,900
68%
Total Assessment$360,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,374+3.9%
2024$5,170+4.0%
2023$4,970+1.4%
2022$4,901+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12916, Page 976

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 12155, Page 1316

Property Sale

Sale
$147,823
DeedBook 4802, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1989