Skip to content

341 New Central AvenueLakewood, NJ 08701

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2020

Property Information

Block13702
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityJackson Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class17
Description2SF2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,082
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,800
51%
Improvement Value:$315,200
49%
Total Assessment$643,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,292+3.5%
2024$7,046+3.2%
2023$6,825+1.3%
2022$6,735+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$447,000

From:

To:

Sq Ft2,082DeedBook 18113, Page 170Recorded10/20/2020

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12366, Page 1870

Property Built

Built

Year Built: 1980